PSICHOLOGINIAI SPRENDIMAI

PSICHOLOGĖ-PSICHOTERAPEUTĖ INDRĖ VAIDELIENĖ

14 BŪDŲ UGDYTI VAIKO SAVIGARBĄ

Vaiko savigarba – tai tarsi apsauga nuo įvairių gyvenimo iššūkių. Vaikai, kurie žino savo stipriąsias ir silpnąsias savybes bei dėl to jaučiasi gerai, lengviau sprendžia konfliktus, turi mažiau bendravimo problemų, yra atsparesni neigiamai patirčiai ir spaudimui. Šie vaikai paprastai yra optimistiškesni ir laimingesni.

14 būdų ugdyti vaiko savigarbą:

● Mokykite vaiką mylėti save ir priimti visas savo sėkmes, nesėkmes, laimėjimus ir klaidas.
● Rodykite savo vaikui meilę ir pagarbą įvairiais būdais: žodžiais, akių kontaktu, fiziniu kontaktu (apkabinti, patapšnoti per petį) ir disciplina.
● Įžvelkite vaiko stipriąsias puses. Jas įsivardinkite ir sudarykite sąlygas vaikui apie jas sužinoti.
● Pastebėkite, kai vaikas padaro kažką gero, bet girkite vaiką išmintingai. Venkite girti perdėtai, kai pagyrimas nėra tiesa. Orientuokitės labiau į pastangas nei į rezultatą.
● Leiskite vaikui būti savarankiškam. Didesnius darbus vaikui susmulkinkite į mažesnius žingsnelius. Po kiekvieno nedidelio žingsnelio patirta sėkmė skatina veikti toliau.
● Mokykite vaiką naujų dalykų. Kiekviename amžiuje yra veiklų ir darbų, ką vaikas gali išmokti. Mokykite vaiką jo nespausdami ir parodydami pavyzdį.
● Jei esate nepatenkintas vaiku, stenkitės išlikti ramus ir kalbėkite apie konkrečius poelgius, bet ne apie jo asmenybę.
● Būkite geras pavyzdys savo vaikui, nes vaikas mokosi iš Jūsų.
● Būkite kantrūs ir tolerantiški. Leiskite vaikui suprasti, kad ne visuomet viskas klostosi sklandžiai. Mokykite, kad sutrikti ar suklysti yra normalu.
● Neaptarinėkite savo vaikų jiems girdint su savo draugais ir artimaisiais.
● Nepravardžiuokite savo vaiko: „kvailys“, „netikėlis“ ir pan. Tai menkina vaiko savigarbą ir nemotyvuoja elgtis teigiamai bei priimtinai.
● Mokykite vaiką teigiamai apie save galvoti. Padrąsinkite jį, jei vaikas abejoja ar atsisako kažkokios veiklos. Vartokite teiginius: “Aš tikiu, kad tau pavyks”, “Tu gali” ir pan. Priminkite jo ankstesnę teigiamą patirtį arba papasakokite apie savo patirtį, kai galvojote, kad nepavyks, bet darėte ir Jums pavyko.
● Elkitės taip, kad vaikas jaustųsi suprastas ir priimtas toks koks yra. Padėkite jam jaustis reikalingu ir palaikykite jį.
● Būkite dėmesingas savo vaikui. Atidėkite kitus darbus į šalį, kai būnate su vaiku. Kai nesutariate ar nesuprantate vaiko poelgių, pamėginkite pamatyti pasaulį iš savo vaiko pozicijos.

Psichologė Indrė Vaidelienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Informacija

Paskelbta 22 birželio, 2016, paskelbė kategorijoje Paslaugos ir pažymėjo , , , .

Straipsniai

Follow PSICHOLOGINIAI SPRENDIMAI on WordPress.com
%d bloggers like this: