Gyvenime kiekvienam tenka susidurti su problemomis. Jos gali būti įvairios. Mažesnės problemos atneša mažesnius neigiamus jausmus, didesnės – didesnius. Išsprendus problemas, neigiami jausmai nuslūgsta ir atsiranda teigiami.
Kuo geriau žmogus moka problemas spręsti, tuo daugiau gali pasiekti gyvenime. Gebėjimas spręsti problemas yra labai svarbus įgūdis. Šį įgūdį gali padėti lavinti tėvai ar globėjai.
Tėvai/globėjai yra patys svarbiausi žmonės vaiko gyvenime. Daugybė dalykų vaikai išmoksta iš jų. Tėvai moko žodžiais, darbais ir savo elgesiu. Jei norite, kad vaikai gyvenime turėtų geresnes galimybes ir labiau pasitikėtų savimi, mokykite juos spręsti problemas.
Skirtingo amžiaus vaikai turi skirtingus gebėjimus ir galimybes spręsti problemas. Nuo 8 metų vaikus jau galima mokyti spręsti problemas remiantis realiomis gyvenimo situacijomis. Kalbėkitės su vaiku apie jam iškylančias problemas ir padėkite jas spręsti.
Problemas spręsti galima tokia seka:
1. Atpažink problemą.
2. Apibrėžk problemą. Kokia yra problema? Su kuo ji susijusi?
3. Įvardink galimus problemos sprendimo būdus.
4. Apsvarstyk kiekvienos problemos sprendimo trūkumus ir privalumus.
5. Išsirink tinkamiausią, suplanuok ir vykdyk.
6. Įvertink, kaip sekėsi. Ar sudarytas planas padėjo išspręsti problemą?
Įsitikinkite, kad vaikas supranta ir sutinka su problemos sprendimo būdu. Neverskite vaiko spręsti problemos, jei jis priešinasi.
Iš pradžių mokinkite vaiką spręsti nesudėtingas problemas. Kartu su vaiku aptarkite problemos sprendimo planą ir žingsnius, kuriuos reiks žengti įveikiant sunkumus.
Vaikui padėti galite užduodami klausimus, kurie skatintų jį patį spręsti problemą:
„Kaip žadi spręsti šią problemą? Kaip ketini įveikti sunkumus? Ką tu žadi pirmiausia daryti? “.
Kai vaikas nežino, kaip spręsti problemą, pasiūlykite kelis sprendimo variantus.
Indrė Vaidelienė