PSICHOLOGINIAI SPRENDIMAI

PSICHOLOGĖ-PSICHOTERAPEUTĖ INDRĖ VAIDELIENĖ

PSICHOLOGAS ATSAKO: “KAIP ĮVEIKTI BAIMES?“

Klausimas: Sveiki, mano vardas Laura. Man yra 19 metų. Turiu kelias problemas, viena problema galima sakyti susijusi su visomis mano problemomis yra ta, kad bijau bendrauti su svetimais žmonėmis, galvoju jog jiems nepatiksiu, jie pradės mane įžeidinėti, apkalbinėti už akių.

Kadangi pradėsiu studijuoti tai – man bus nauja vieta, nauji žmonės, nieko ten nepažinosiu, bijau jog neturėsiu jokių pažįstamų, draugų, bijau jog visą laiką būsiu viena. Kai mokiausi mokykloje, turėjau kelis draugus, bet ir tai bendraudavome tik mokykloje, laikui bėgant tiesiog pradėjome mažiau bendrauti ir galiausiai visiškai nebebendravome.

Šiaip ne taip baigiau mokyklą kiekvieną dieną vos ne su ašaromis turėdavau eiti į ją bijojau, jog iš manęs šaipysis, kai reikėdavo pristatinėti kokius nors projektus prieš auditoriją, tiesiog kelias dienas prieš pristatymą sunkiai naktimis užmigdavau labai bijodavau, tiesiog drebėdavau ir dabar bijau kalbėti viešai, bijau jog ne taip ką nors pasakysiu, jog suklysiu ir visi juoksis, nors su viešuoju kalbėjimu teks susidurti dar nekartą nežinau kaip tai ištversiu..

Kai pabaigiau mokyklą pasidarė lengviau, su nei vienu klasioku nebendrauju, tiesą sakant išvis neturiu jokių draugų, visą dieną praleidžiu namuose ir taip jau 5 – 6 metai.

Aš nesu iš tų žmonių kurie mėgsta sėdėti namuose ar yra ramesnio būdo, noriu jaustis laisvai, nevaržomai, eiti visur, dalyvauti visur, žodžiu baimės mane stabdo, noriu turėti draugų, susitikti su jais, pasilinksminti, nueiti į klubą, kiną ir panašiai, noriu turėti vaikiną, noriu būti mylima, man tai atrodo tiesiog tobulas gyvenimas, tai lyg sapnas, svajonė, bet realybė yra visiškai kitokia…

Nesu patenkinta savo išvaizda, todėl praradau viltį jog, kada nors gyvenime turėsiu vaikiną, nemanau jog, koks nors vaikinas galėtų atkreipti į mane dėmesį, tiesiog kai man tiek metų nemanau ar koks vaikinas norės būti su tokia kuri nėra turėjusi vaikino, nepasitiki savimi ir visko bijo…

Nuo to sėdėjimo namuose bijau, net į miestą važiuoti sutvarkyti kelis reikalus, bijau važiuoti viešuoju transportu, nes manau jog visi aplinkiniai spokso į mane. Bijau nueiti net į parduotuvę, polikliniką, nes atrodo jog visur mane visi stebi ir šaiposi..

Po sunkių savęs įtikinėjimų, jog niekam neįdomu kaip atrodau ir viskas yra gerai, stengiuosi dažniau išvažiuoti į miestą, atsipalaiduoti tai lyg ir padeda, bet jeigu tik ilgiau užsisėdžiu namuose vėl viskas iš naujo, vėl didelė baimė…

Mano santykiai su šeima yra gana geri, kartais pasipykstame, bet kaip sakoma “nėra namų be dūmų”. Kai sulaukiau pilnametystės, norėjau susirasti darbą vasarai, bent kažkiek padirbėti, prasiblaškyti nuo sėdėjimo namuose, bet baimė bendrauti su nepažįstamais žmonėmis man trukdo, trukdo ir tai jog nesugebėsiu atlikti man paskirto darbo, jog padarysiu klaidą ir iškart mane atleis, žodžiu bijau klysti..

Jaučiu, kad su kiekvienais metais vis labiau kompleksuoju ir bijau visko..

Labai prašau Jūsų patarimo, kaip man įveikti savo baimes, kaip pradėti pasitikėti savimi, kaip nebijoti bendrauti, aš noriu būti laiminga, patenkinta savimi, mylėti ir būti mylima, ačiū už atsakymą.

Laura (vardas pakeistas).

Atsakymas: Sveiki,

Ačiū Jums už nuoširdų ir išsamų laišką apie sunkumus, su kuriais susiduriate. Iš laiško sprendžiant Jūsų pagrindinė problema – baimės. Dauguma žmonių turi baimių, bet kai jos pradeda trukdyti kasdieniniam žmogaus gyvenimui, vadinasi, kažką reikia keisti, jei norim gyventi geriau.

Savo darbe taikau kognityvinę elgesio terapiją. Jos viena iš metodikų yra kognityvinis pertvarkymas. Kitaip tariant, minčių patikrinimas.

Puikus pavyzdys Jūsų mintis: „Niekada nesusirasiu vaikino“. Tikrinant šią mintį visų pirma reikėtų surašyti įrodymus, kurie šią mintį patvirtina. Pavyzdžiui, „Iki šiol nesu turėjusi vaikino“, „Labai daug būnu namie, todėl mažai galimybių susirasti vaikiną“ ir pan. Kai surašote įrodymus patvirtinančius šią mintį, surašykite įrodymus, kurie šią mintį paneigia. Pavyzdžiui, „Tai, kad sau nepatinku, nereiškia, kad nepatiksiu kitiems. Visų skoniai skirtingi.“ „Galvodama, kad nesusirasiu vaikino, aš spėlioju.“ Ir pan. Nepamirškite net nedidelių faktų (pavyzdžiui, žmonės kartais pagiria mano akis). Kai įrodymai surašyti, nuspręskite, ar pagrįstai galvojate. Ar tikrai nėra jokių šansų jums susirasti ateity vaikiną. Ypač, jei bandysite įveikti savo baimes ir didinsite pasitikėjimą savimi.

Šį pratimą galima pasitelkti, kai ruošiatės daryti tai, ko bijote. Situacija: bijote eiti į universitetą, nes galvojate, kad ten iš Jūsų pasityčios. Šis teisingai atliktas pratimas sumažina neigiamus jausmus. Šiuo atveju, baimę.

Jeigu Jūsų pagrindinis tikslas atsikratyti baimių, Jūs turėsite jas įveikti, o įveikti galėsite tik per veiksmus. Jei bijote bendrauti su žmonėmis, turėsite bendrauti. Jei bijote nueiti į parduotuvę ar polikliniką, turėsite eiti ten. Iš pradžių tai gali atrodyti labai baisu, todėl manau, kad Jums geriausiai būtų tai daryti su specialisto pagalba. Su specialistu, kai jausitės pasiruošusi, galėtumėte pradėti planuoti baimių įveikimo būdus pradedant nuo mažiausios baimės.

Rašote, kad šiais metais pradedate studijuoti. Manau, tai puikus metas Jūsų vidiniams pasikeitimams. Jums tik lieka apsispręsti, ar sieksite sau tobulo gyvenimo, apie kurį rašote laiške.

Sėkmės!

Indrė Vaidelienė

Publikuota: http://psichika.eu/blog/bijau-bendrauti-su-svetimais-zmonemis-sunku-jei-reikia-kazkur-iseiti/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Straipsniai

Follow PSICHOLOGINIAI SPRENDIMAI on WordPress.com
%d bloggers like this: